Анохіна Т.В. слоган сайта
Главная » Статьи » Уроки

Навчання грамоти

Т е м а. Вивчення букви "це", звуків [ц], :[ц'] . Казка "Пригоди Цвірінчика

і Цибулинки".

Мета.                 

.  Вивчити нову букву і звуки, які вона поз­начає. Вчити дітей

артикулювати звуки [ц], [ц'],

  • розвивати фонематичний слух. Формувати  навички читання, збагачувати, активізувати словник учнів,розвивати граматичний лад мовлення, зв'язне мов­лення, пам'ять, інтерес до слова.

Тип уроку: вивчення нової букви, звуків, які вона позначає, з використанням комунікаційно-інформаційних технологій.

0б л а д на н н я :  мультимедійна  дошка, комп'ютер, проектор.

Хід уроку

       "Пригоди Цибулинки і Цвірінчика"

  • Цвірінчик.   Над  нашим  городом  пронісся рвучкий вітер. Він зірвав найменшу Цибулинку, під­хопив нас обох і закинув далеко-далеко.
  • Я, горобчик Цвірінчик, не зміг захистити її, бо мої крильця ще слабенькі, щоб змагатися з вітром.
  • І ось тепер ми заблукали на березі річки, яку треба перейти, щоб знайти на другому березі стежку додому.
  • Місточок хиткий, ненадійний, без кількох колод, і ми можемо впасти у річку, якщо нам ніхто не допоможе.

 

Якби всі хлопчики й дівчатка, що сидять у класі і бачать нас, назвали у наших іменах перший звук, то сталося б диво — з'явилася б перша колода на містку. Нумо, діти!     

Цибулинка, Цвірінчик. Який перший звук?

(Першокласники хором відповідають: "Звук [ц]").

Цвірінчик . Ой, спасибі,любі діти. Ви впізнали нас. Рухаємося далі містком. Та знову перешкода. Допоможіть, друзі, подолати і її.

Вимовте останні звуки у назвах цих предметів, порівняйте їх та позначте фішками.

 

Цибулинка. - Так, діти, звук [ц] у слові палац — твердий приголосний, а у слові місяць [ц']  - м'який приголосний.

Щоб правильно вимовляти [ц], треба напіврозтулити губи, язик підняти до верхніх зубів, а м'який [ц'] утворюється, коли піднімемо середню частину язика до середнього піднебіння. Де повітря натрапляє на перешкоду?

Ще раз хором вимовимо [ц], [ц']. Тепер ми всі вміємо вимовляти ці звуки.

Дякуємо вам, діти. Ви справжні товариші І ми завдяки вам ось-ось перейдемо місточок. Підтримайте і цього разу нас, будь ласка.

Цвірінчик. Доберіть до малюнків звукові моделі слів.                                         

 

(Показ правильного варіанта).

 

Зіставте свою роботу із зображеним на екрані.

 Молодці! Ми вдячні вам, хлопчики й дівчатка, за те,  що допомогли нам перейти місток. Поспішаймо, разом з нами!

 

Ну  й  розумники, ну й молодці! — заскрекотіла Сорока з берези, що росла біля річки. — Почекайте трішки. А ось мою загадку не відгадаєте.

Цибулинка, Цвірінчик. Говори, говори. Ми спробуємо..

Сорока. Яке я задумала слово?      ;   :

- Перший звук такий, як третій у слові коза,другий такий, як перший у слові абрикос,третій такий, як перший у слові  їжак,четвертий, як другий у слові телевізор,а Останній звук такий, як останній у слові олівець.

 

  • Підкажу вам трохи. Я цього звірка бачу. Он він стрибає з лісової школи. Хто це? Хай і першокласники, які з вами працюють, подумають.
  • То яке я загадала слово?
  •  Це – …..
  •  Цибулинка... Заєць. 
  • Правильно, Цибулинко. Це -- заєць, зайчик, зайчатко. А дітки, які з вами подружились, відгадали? Молодці!
  • Заєць вискочив із кущів:
  • -  Хто тут мене згадує? О, бачу своїх знайомих. Вітаю тебе, Сороко! Добрий день, Цибулинко, Цвірінчику! Я вас бачив на городі, де мені  Капустинка дарувала іноді смачненького листочка. І у ваших іменах є нова буква, яку ми сьогодні вчили у лісовій школі й писали ваші імена. Ось велика і мала, букви Ц,ц (дістає з торбинки і показує).

 

Сова, наша вчителька, казала, що у букви Ц  є чотири частинки:  дві вертикальні лінії внизу з'єднані горизонтальною,  у кінці якої коротка вертикальна лінія, її назва — "Це".

- На що схожа буква "це"? Хай нам підкажуть діти .А мені здається, що це бак з водою без кришки зверху. Ось я хочу щось цікаве показати. Ой, у мене з торбинки висипались склади з цією літерою. Допоможіть мені по порядку розмістити їх, щоб утворились слова

це

Ці-

 

-ий

 

-ка-

 

кер-

.

ла-

 
       

-кор

 

-вий 

цу-

 

це

 

вран-

         

-ку-

 

-ня

цег-

 

-сун

 

-мо

 
                       

(Усі складають слова).

  • Зайчик. Сороко, ти найбільше склала слів. Чи­тай слова., які утворила
  • Сорока    (читає).   Цікавий,   цукерка,   цуценя, вранці.
  • З а є ц ь. Молодець! А ти, Цвірінчику, які слова прочитав?   
  • Ц в і р і н ч и к. Вранці, куций.
  • З а є ц ь. А Цибулинка що знайшла і прочитала?
  • Цибулинка. Цегла, ласунка.
  • - А які слова ще утворили першокласники?
    Заєць. Мої друзі з лісової школи ще склали цу­кор, кермо.
  • —А що це — кермо! (Горобчик підняв крило).
  • Цвірінчик знає. Так, це російською мовою "руль".     
  • А де він є?!   
  • Якби у нас був автомобіль, то я б сів за кермо і ми б швидко приїхали на город. Мені ще треба чи­тати "Буквар", а тоді я вам покажу стежку додому. Поки я сховаю з вами склади у торбинку, діти в кла­сі зроблять фізкультхвилинку.

                                 (Фізкультхвилинка у класі).

  • Цвірінчик і Цибулинка. Зайчику, ми теж хочемо читати Буквар разом із першокласниками.
  • Заєць. Гаразд. Почнемо зі складів з буквою

"це", що біля слів у стовпчиках на с. 110.

ци       ці;

ца       ця

цу      цо

це        ць;

Заєць. У яких складах звук [ц], а в яких [ц']? Молодці усі. А тепер читаємо разом слова у стовпчи­ках і пояснюємо кожне слово.

  • Зайчик. Центр (Що це?)
  • Цибулинка.     Середина  чогось  —  центр міста, стола тощо.
  • Слова у стовпчиках читають усі хором:
    цирк  
  • 3 ай чи к. Це місце, де відбуваються  вистави з клоунами, звірами, цікавими артистами.

          циркуль

Цвірінчик. Це шкільне приладдя, яким креслять кола. (Показ малюнка).    

олівець

 Діти (хором). Це теж шкільне приладдя. Його ми знаємо всі.
цілий

  3 а й чик.. Він не поділений на частини . Цілий рік; цілий гарбуз тощо,

місяць

 Цибулинка. Місяць може бути на   небі -планета.

Цвірінчик. І місяць у році — 12     місяців.

Окраєць

3 ай ч и к. Я так зголоднів. Мені хоча б шматочок, скибку хліба, відрізану скраю. Це і є окраєць.

мізинець

Зайчик. Любі першокласники! Нумо, покажіть усі мізинчики.,

Заєць.  Мододці! А тепер хто знайде у цих словах зайве слово і пояснить у чому ж воно зайве?

Цибулинка (після паузи) "Цілий", бо всі слова відповідають на питання щ о ?, а це слово на яке питання відповідав дітки класу? - Хором скажемо! (Який ?)

  •  Молодці!

З а є ц ь. А далі читатимемо вірші. Я хочу зробити подарунок Капустинці  -  прочитати вірш напам'ять про синичок і суничок. Ось послухайте:

       Три синиці на ялиці

       Говорили про суниці.

       А суниці круглолиці

       визирали із травиці.

       І не знали,  що синиці —

       це не ягоди, а птиці

Цибулинк а. А що таке ялиці, суниці?

За є ц ь і Сова говорила, що це хвойне дерево, як сосна, а шишки на ньому ростуть угору. Суниці — ягоди, схожі на полуниці, ростуть у лісі.

  • Професорка Сова запитувала нас:
  • Про що говорили синиці?
  •  Що сказано про те, які суниці?
  • Звідки визирали суниці?
  • Що не знали суниці?
  • Діти, а ви даєте відповіді на ці запитання?
  • Будь ласка.
  • Щоб краще запам'ятати вірш, хором прочитаємо його з таблиці!

 

Заєць. Хто вже запам'ятав?

— Розкажемо вірш.

Тепер можна йти в гості до Капустки. Рушаймо, Цибулинко, Цвірінчику!  Я покажу вам дорогу! А вам, дітки, дякуємо за участь у казці.

  • Яку ж букву ви вивчили з нами?
  • Які звуки вона позначає?

Всі   хором. Дякуємо. До побачення.

 

Категория: Уроки | Добавил: tanuskakrykova (29.10.2016)
Просмотров: 340 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Меню сайта
Категории
Уроки [13]
Методика проведенния урокив
Сценарії свят [12]
Сценарії шкільних свят з повним описом проведення.
Документи [0]
Необхідні документи в початковій освіті
Вход на сайт
Поиск
Всего чел. на сайте: 5
Новых за месяц: 0
Новых за неделю: 0
Новых вчера: 0

Новых сегодня: 0
Счетчики
Онлайн лист
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
<
Cегодня нас посетили