Главная » Статьи » Уроки |
Тема. Звуки [т], [т′]. Позначення їх буквами Т, т («те»). Слова однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням. Розвиток артикуляційно-вимовних умінь учнів. Опрацювання казки « Котик і Півник».
Мета: ознайомити учнів з буквами Т, т («те»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням;продовжувати робити звуковий аналіз слів із твердими і м’якими приголосними; виробляти навички читання складів, слів з буквою т («те»); вчити читати текст діалогічної будови; розвивати логічне мислення, увагу, фонетичний слух, комунікативні уміння; сприяти розвитку артикуляційно-вимовних умінь учнів. виховувати доброзичливість та бажання допомагати іншим. Обладнання: конверт із завданням, картки для складання звукових моделей. Хід уроку I. Організаційний момент. II. Актуалізація опорних знань учнів. — Діти, сьогодні нам Поспішайко написав листа, але чомусь речення в ньому недописані. Я читатиму початок, а ви скажіть, що забув написати Поспішайко. • Звуки бувають голосні і... (приголосні). • Голосні звуки в схемі позначаються... • Приголосні поділяються на... (тверді і м’які). • Тверді позначаються... • А м’які... — Ще у конверті є краплини. Але чомусь в словах зникли всі голосні. Здогадайтесь, що за слова написані на краплинах.
(Калина, віник (вінок), коса, слива (слово), просо, поле, мак)
— Молодці, Поспішайко вдячний вам за допомогу. IІІ. Вивчення нового матеріалу 1.Виділення звука з вірша. — Послухайте вірш і скажіть, який звук у ньому зустрічається найчастіше. Тигр гарчить, гарчить тигриця — Пролетіла низько птиця. І смугасті тигренята Шкірять гострі зубенята. 2. Повідомлення теми і мети уроку. — Сьогодні ми вивчимо букву, що позначає звуки [т], [т′]. Це буква т («те»).
3. Відгадування загадок. Складання звукових моделей слів-відгадок. Послідовне називання звуків у словах відгадках. Спостереження за вимовою звуків. Віднесення їх до приголосних, позначення фішками. - Діти,давайте вимовимо [т] і поспостерігаємо, які органи мовлення беруть участь у вимовленні цього звука?
• Йде слідом за тобою: Утікай — не утечеш, Доганяй — не доженеш. Що це? (Тінь) Запис звукової моделі на дошці вчителем. Висновок: у слові тінь буква т («те») позначає м’який звук [т′].
• Я йшов через площу і міст На пошту відправити братові... (лист). Запис звукової моделі на дошці учнем. Висновок: у слові лист буква т позначає твердий звук [т].
• Міцний дзьоб він має Комах з-під кори добуває. (Дятел) Запис звукової моделі на дошці і в зошитах для читання. Висновок: у слові дятел буква т позначає твердий звук [т].
Заучування фрази: «Буква т позначає два приголосних звука: твердий [т] і м’який [т′]».
4. Гра «Спіймай звук» (слід знайти слова, у яких зустрічається звук [т] або [т′]).. Гра «Впізнай звук: твердий чи м’який» — Я називатиму слова, якщо в них є твердий звук [т], ви показуєте таку картку (–) , а якщо є м’який [т′] — то (=). Торт, дерево, тісто, троянда, кіт, рідня, ластівка, лист, стіл, дятел, парк, літо. Там, де трактор торохтить, Тракторист давно не спить. Від світанку до світанку Оре він свою ділянку 5. Самостійний добір учнями слів із виділеним звуком в різних позиціях. 6. Аналітичні і синтетичні вправи із звуками [т], [т′] та з голосними. - Діти, зараз я буду називати звуки, а ви їх вимовляйте злито [т], [а] –та, [т′] [і] – ті, [т], [о] – то, [т′] [а] – тя. - Діти, зараз я буду називати склади, а ви назвете з яких звуків вони складаються (то, ту, тя) 7. Утворення складів типу злиття. — Утворіть всі можливі склади з буквою т («те»).
Фізкультхвилинка. V. Робота за Букварем. 1.Ознайомлення з буквою «т» (те), її алфавітною назвою. 2.Зіставлення великої і малої букв за формою і розмірами. Молоточок, молоточок, поможи забить гвіздочок!
Я ж залізна буква Т! Т – підставка в терезів На одній стоїть нозі! 3.Ознайомлення з місцем букви «те» у касі.
Фізкультхвилинка.
VІ. Вправи з читання. 1.Читання складів з буквою т («те») за букварем. 2. Читання слів за поданих в аналітико-синтетичній формі. 3.Звуковий аналіз слів телефон, літак, тюльпан з опорою на схеми в букварі. 4. Читання стовпчиків слів. 5.Опрацювання речення Кіт утік,поданого без поділу на склади. Читання цього речення у зворотному напрямі. 6. Розвиток мовлення. - Ми вже читали, як можна по – різному звертатися до мами. А тепер прочитайте, як можна звертатися до батька. 7. Ознайомлення ще з одним омонімом – котики. 8.Опрацювання віршованої скоромовки про сорок. 9. Читання і виявлення в словах складів(злиття) ТА, ТО, ТУ. VІІ. Опрацювання казки « Котик і Півник». 1.Відгадування загадок.
*Чисто умивається, та рушником не втирається.(Котик) *Сторожем не служить, а всіх рано будить.(Півник) 2. Розгляд ілюстрації до казки. - До нас на урок завітали Котик і Півник. - З якої вони казки? - Сьогодні ми з вами уявно побуваємо в театрі. Сцена відкрита. Герої вистави перед вами. Розгляньте малюнок і скажіть про кого буде вистава? - Хто гратиме у ній: дорослі чи діти? В які костюми одягнені герої? - Прочитайте назву вистави. Чи знаєте ви цю казку? 3. Зразок читання тесту вчителем з завданням. - Зараз я прочитаю, як діти грали у виставі, а ви запам’ятайте, які дійові особи беруть участь у розмові. 4. Підготовка до читання. Опрацювання важких слів. Півник Тимур вистава Лиска Антон ставили Коток Наталка стукала 5. Читання тексту ланцюжком. 6. Відтворення в пам’яті учнів змісту прочитаного. - Яку виставу грали діти? - Хто які ролі виконував? 7. Підготовчі до читання тексту в особах. - Чи хотіли б ви зіграти у виставі? Уявимо, що всі дівчатка – Лисички, а хлопчики – Півники. - Якою була Лисичка? - Як вона зверталася до Півника? - Послухайте, як я читаю слова Лисички. Тепер всі дівчатка знайдуть і прочитають це речення. - Що відповів Півник Лисичці? Послухайте, як я читаю слова Півника. - З якою інтонацією треба читати ці слова? Усі хлопчики знайдуть і прочитають ці слова. 8. Розігрування вистави дітьми. - Розпочинаємо виставу. Лисички, а потім Півники читають свої речення.
VI. Підсумоки уроку. — Яку букву ви сьогодні вивчали? — Які звуки позначає буква т («те») на письмі? — Назвіть слова з буквою т («те»).
| |
Просмотров: 527 | |
Всего комментариев: 0 | |
Уроки
[13]
Методика проведенния урокив
|
Сценарії свят
[12]
Сценарії шкільних свят з повним описом проведення.
|
Документи
[0]
Необхідні документи в початковій освіті
|