Анохіна Т.В. слоган сайта
Главная » Статьи » Уроки

Навчання грамоти
Т е м а. Вивчення букви "це", звуків [ц], :[ц'] . Казка "Пригоди Цвірінчика
і Цибулинки".
Мета.
. Вивчити нову букву і звуки, які вона поз¬начає. Вчити дітей
артикулювати звуки [ц], [ц'],
• розвивати фонематичний слух. Формувати навички читання, збагачувати, активізувати словник учнів,розвивати граматичний лад мовлення, зв'язне мов¬лення, пам'ять, інтерес до слова.
Тип уроку: вивчення нової букви, звуків, які вона позначає, з використанням комунікаційно-інформаційних технологій.
0б л а д на н н я : мультимедійна дошка, комп'ютер, проектор.
Хід уроку
"Пригоди Цибулинки і Цвірінчика"
• Цвірінчик. Над нашим городом пронісся рвучкий вітер. Він зірвав найменшу Цибулинку, під¬хопив нас обох і закинув далеко-далеко.
• Я, горобчик Цвірінчик, не зміг захистити її, бо мої крильця ще слабенькі, щоб змагатися з вітром.
• І ось тепер ми заблукали на березі річки, яку треба перейти, щоб знайти на другому березі стежку додому.
• Місточок хиткий, ненадійний, без кількох колод, і ми можемо впасти у річку, якщо нам ніхто не допоможе.

Якби всі хлопчики й дівчатка, що сидять у класі і бачать нас, назвали у наших іменах перший звук, то сталося б диво — з'явилася б перша колода на містку. Нумо, діти!
Цибулинка, Цвірінчик. Який перший звук?
(Першокласники хором відповідають: "Звук [ц]").
Цвірінчик . Ой, спасибі,любі діти. Ви впізнали нас. Рухаємося далі містком. Та знову перешкода. Допоможіть, друзі, подолати і її.
Вимовте останні звуки у назвах цих предметів, порівняйте їх та позначте фішками.

Цибулинка. - Так, діти, звук [ц] у слові палац — твердий приголосний, а у слові місяць [ц'] - м'який приголосний.
Щоб правильно вимовляти [ц], треба напіврозтулити губи, язик підняти до верхніх зубів, а м'який [ц'] утворюється, коли піднімемо середню частину язика до середнього піднебіння. Де повітря натрапляє на перешкоду?
Ще раз хором вимовимо [ц], [ц']. Тепер ми всі вміємо вимовляти ці звуки.
Дякуємо вам, діти. Ви справжні товариші І ми завдяки вам ось-ось перейдемо місточок. Підтримайте і цього разу нас, будь ласка.
Цвірінчик. Доберіть до малюнків звукові моделі слів.

(Показ правильного варіанта).

Зіставте свою роботу із зображеним на екрані.
Молодці! Ми вдячні вам, хлопчики й дівчатка, за те, що допомогли нам перейти місток. Поспішаймо, разом з нами!

Ну й розумники, ну й молодці! — заскрекотіла Сорока з берези, що росла біля річки. — Почекайте трішки. А ось мою загадку не відгадаєте.
Цибулинка, Цвірінчик. Говори, говори. Ми спробуємо..
Сорока. Яке я задумала слово? ; :
- Перший звук такий, як третій у слові коза,другий такий, як перший у слові абрикос,третій такий, як перший у слові їжак,четвертий, як другий у слові телевізор,а Останній звук такий, як останній у слові олівець.

- Підкажу вам трохи. Я цього звірка бачу. Он він стрибає з лісової школи. Хто це? Хай і першокласники, які з вами працюють, подумають.
• То яке я загадала слово?
• Це – …..
• Цибулинка... Заєць.
• Правильно, Цибулинко. Це -- заєць, зайчик, зайчатко. А дітки, які з вами подружились, відгадали? Молодці!
• Заєць вискочив із кущів:
• - Хто тут мене згадує? О, бачу своїх знайомих. Вітаю тебе, Сороко! Добрий день, Цибулинко, Цвірінчику! Я вас бачив на городі, де мені Капустинка дарувала іноді смачненького листочка. І у ваших іменах є нова буква, яку ми сьогодні вчили у лісовій школі й писали ваші імена. Ось велика і мала, букви Ц,ц (дістає з торбинки і показує).

Сова, наша вчителька, казала, що у букви Ц є чотири частинки: дві вертикальні лінії внизу з'єднані горизонтальною, у кінці якої коротка вертикальна лінія, її назва — "Це".
- На що схожа буква "це"? Хай нам підкажуть діти .А мені здається, що це бак з водою без кришки зверху. Ось я хочу щось цікаве показати. Ой, у мене з торбинки висипались склади з цією літерою. Допоможіть мені по порядку розмістити їх, щоб утворились слова
це
Ці- -ий -ка- кер- . ла-

-кор -вий цу- це вран-

-ку- -ня цег- -сун -мо
(Усі складають слова).
• Зайчик. Сороко, ти найбільше склала слів. Чи¬тай слова., які утворила
• Сорока (читає). Цікавий, цукерка, цуценя, вранці.
• З а є ц ь. Молодець! А ти, Цвірінчику, які слова прочитав?
• Ц в і р і н ч и к. Вранці, куций.
• З а є ц ь. А Цибулинка що знайшла і прочитала?
• Цибулинка. Цегла, ласунка.
• - А які слова ще утворили першокласники?
Заєць. Мої друзі з лісової школи ще склали цу¬кор, кермо.
• —А що це — кермо! (Горобчик підняв крило).
• —Цвірінчик знає. Так, це російською мовою "руль".
• А де він є?!
• Якби у нас був автомобіль, то я б сів за кермо і ми б швидко приїхали на город. Мені ще треба чи¬тати "Буквар", а тоді я вам покажу стежку додому. Поки я сховаю з вами склади у торбинку, діти в кла¬сі зроблять фізкультхвилинку.
(Фізкультхвилинка у класі).
• Цвірінчик і Цибулинка. Зайчику, ми теж хочемо читати Буквар разом із першокласниками.
• Заєць. Гаразд. Почнемо зі складів з буквою
"це", що біля слів у стовпчиках на с. 110.
ци ці;
ца ця
цу цо
це ць;
Заєць. У яких складах звук [ц], а в яких [ц']? Молодці усі. А тепер читаємо разом слова у стовпчи¬ках і пояснюємо кожне слово.
• Зайчик. Центр (Що це?)
• Цибулинка. Середина чогось — центр міста, стола тощо.
• Слова у стовпчиках читають усі хором:
цирк
• 3 ай чи к. Це місце, де відбуваються вистави з клоунами, звірами, цікавими артистами.
циркуль
Цвірінчик. Це шкільне приладдя, яким креслять кола. (Показ малюнка).
олівець
Діти (хором). Це теж шкільне приладдя. Його ми знаємо всі.
цілий
3 а й чик.. Він не поділений на частини . Цілий рік; цілий гарбуз тощо,
місяць
Цибулинка. Місяць може бути на небі -планета.
Цвірінчик. І місяць у році — 12 місяців.
Окраєць
3 ай ч и к. Я так зголоднів. Мені хоча б шматочок, скибку хліба, відрізану скраю. Це і є окраєць.
мізинець
Зайчик. Любі першокласники! Нумо, покажіть усі мізинчики.,
Заєць. Мододці! А тепер хто знайде у цих словах зайве слово і пояснить у чому ж воно зайве?
Цибулинка (після паузи) "Цілий", бо всі слова відповідають на питання щ о ?, а це слово на яке питання відповідав дітки класу? - Хором скажемо! (Який ?)
- Молодці!
З а є ц ь. А далі читатимемо вірші. Я хочу зробити подарунок Капустинці - прочитати вірш напам'ять про синичок і суничок. Ось послухайте:
Три синиці на ялиці
Говорили про суниці.
А суниці круглолиці
визирали із травиці.
І не знали, що синиці —
це не ягоди, а птиці
Цибулинк а. А що таке ялиці, суниці?
За є ц ь і Сова говорила, що це хвойне дерево, як сосна, а шишки на ньому ростуть угору. Суниці — ягоди, схожі на полуниці, ростуть у лісі.
• Професорка Сова запитувала нас:
- Про що говорили синиці?
• Що сказано про те, які суниці?
• Звідки визирали суниці?
• Що не знали суниці?
• Діти, а ви даєте відповіді на ці запитання?
• Будь ласка.
• Щоб краще запам'ятати вірш, хором прочитаємо його з таблиці!

Заєць. Хто вже запам'ятав?
— Розкажемо вірш.
Тепер можна йти в гості до Капустки. Рушаймо, Цибулинко, Цвірінчику! Я покажу вам дорогу! А вам, дітки, дякуємо за участь у казці.
- Яку ж букву ви вивчили з нами?
- Які звуки вона позначає?
Всі хором. Дякуємо. До побачення.
Категория: Уроки | Добавил: tanuskakrykova (26.09.2016)
Просмотров: 342 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Меню сайта
Категории
Уроки [13]
Методика проведенния урокив
Сценарії свят [12]
Сценарії шкільних свят з повним описом проведення.
Документи [0]
Необхідні документи в початковій освіті
Вход на сайт
Поиск
Всего чел. на сайте: 5
Новых за месяц: 0
Новых за неделю: 0
Новых вчера: 0

Новых сегодня: 0
Счетчики
Онлайн лист
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
<
Cегодня нас посетили